Gál Ferenc Főiskola Szeged

2024.11.13., Szilvia névnapja van.
Betűméret:  A   A   A

Zsiros Antónia hallgatónk nyári ERASMUS+ ösztöndíja Torinóban

Zsiros Antónia a Gál Ferenc Főiskolán a tanítóknak szóló kétéves angol műveltségterületi képzést végezte el, amivel a hatodik évfolyamig angolt taníthat. Hallgatónk ERASMUS+ ösztöndíjjal teljesítette szakmai gyakorlatát a torinói L’albero di Antonia Language Centerben 2019 nyarán. Főiskolánk mind a négy karán támogatja hallgatóink nemzetközi mobilitását. Az alábbiakban közreadjuk Zsíros Antónia beszámolóját, ami másokat is sarkallhat, hogy külföldi szakmai gyakorlatot teljesítsenek ERASMUS-ösztöndíjjal.

„A tavalyi máltai ösztöndíj után az idén is lehetőségem nyílt arra, hogy részt vegyek egy mobilitási nyári gyakorlaton az Erasmus és dr. Thékes István segítségével. A fogadó intézményemet a Facebook és a TEFL Equity Advocates and Academy csoport segítségével találtam. Főként olyan intézményt kerestem, ahol nem anyanyelvi tanárokat is alkalmaznak. Kaptam választ Egyiptomból, Indiából, Malajziából és Olaszországból. A döntésem egyértelműen Olaszországra esett, mivel Európában szerettem volna maradni a mobilitásom alatt. Torinóba nincs közvetlen járat Budapestről, így Milánóba repültem és onnan a központi vonatállomásról utaztam Torinóba.

A szállásomat a fogadó intézményem segítségével találtam, a belvároshoz közel, a nyelviskolától meg eléggé távol, de szerencsére kaptam bérletet a tömegközlekedési eszközökre a nyelviskola támogatásával. A nyár folyamán angol nyelvi táborokat szerveznek 6 és 10 év közötti gyermekeknek.

Az én feladatom is a mindennapi teendők koordinálása volt, valamint részt vettem a feladatok megtervezésében, kiválasztásában. A napi rutin a következő volt: a gyerekeket a szülők reggel 8:30 és 9 óra között leadták nekünk, 9 órától nyelvi játékos, mozgásos feladatokkal kötöttük le őket. Általában 10-12 gyerekkel foglalkoztunk ketten. 11 órakor volt egy kis tízórai szünet, aztán befejeztük a feladatokat, feladatlapokat a gyerekekkel. Ezt ebéd követte, utána parkba vittük a gyerekeket szabad játékra. A délutánok folyamán mindig kézműves foglalkozásokat tartottunk, amelyek kapcsolódtak a délelőtti anyaghoz, heti témához. A hetek témákra voltak felosztva, például volt zenére, filmre, természetre épülő témahetünk.

Szabad napjaimat és a hétvégéimet utazással töltöttem, Torinót szépen körbejártam az ott töltött idő alatt. Megnéztem a királyi kastélyt, egyiptomi múzeumot, voltam a cinema múzeumban, aminek a tornyából egész Torinó belátható. Vonattal eljutottom Genovába és Bolognába, hihetetlen jó Olaszországban a vonatközlekedés. Kicsit bejártam Észak-Olaszországot.

Rengeteg praktikus módszertani dolgot tanultam az olasz kollégáktól, akik a tudásukat, tapasztalatukat örömmel megosztották velem. Remélem, hogy minél előbb hasznosíthatom is a tőlük tanultakat. Részt vettem abban a munkafázisban is, amikor tanmenetet állítottak össze egy állami iskolának a következő tanévre. Olaszországban ugyanis bevett szokás, hogy állami és magán iskolák szerződéssel felveszik a nyelviskolák oktatóit, akik az ottani tanárokkal együttműködve, a tantervre építve erősítik a tanulók idegennyelv-tudását.

Olasz kollégáim szeretnek és tudnak is együtt dolgozni, engem is minden fenntartás nélkül fogadtak be maguk közé. Mindig hálás leszek nekik, azért is, hogy a csapatmunkában való együttműködést megtanították nekem, úgy dolgozni és élvezni a nyelvtanítást, hogy az mindenkinek pozitív élmény legyen.”

Zsíros Antónia