Gál Ferenc Főiskola Szeged

2024.12.22., Zénó névnapja van.
Betűméret:  A   A   A

Stratégiai megállapodást kötött a Gál Ferenc Főiskola és a Szegedi Tudományegyetem

 

"Az élethosszig tartó tanulás jegyében, a munkaerőpiaci igényekhez igazodó, magas minőségű képzések biztosítása is része annak a stratégiai megállapodásnak, amelyet 2019. október 8-án írt alá a Szegedi Tudományegyetem és a Gál Ferenc Főiskola rektora, az SZTE kancellárja, valamint Szeged-Csanád Egyházmegye püspöke, a GFF nagykancellárja.

Megerősítette és kiterjesztette korábbi együttműködését a dél-alföldi régió két legnagyobb múlttal rendelkező felsőoktatási intézménye, a Szegedi Tudományegyetem és a Gál Ferenc Főiskola.

– A hálózatosodás jegyében a Szegedi Tudományegyetem az utóbbi másfél évben kiterjeszti együttműködéseit, vezetői sokat utazva bővítik az universitas kapcsolatait – hangsúlyozta bevezetőjében Prof. Dr. Rovó László. A Szegedi Tudományegyetem rektora hozzátette a közeli, az intézmény otthonát jelentő városon belül is a lehető legmagasabb szintre kell helyezni a kooperációt. – Szeged város pozícióját is erősíti a régióban és Európában, hogy az SZTE a Gál Ferenc Főiskolával stratégiai szintű megállapodássá fejlesztette a jól működő korábbi együttműködését. Ez a kapcsolat például a pekingi egyeteméhez képest földrajzilag közelebbi, s talán épp ezért erősebb – fogalmazott.

A végzettség, az oklevél, a képesítés biztosítása, a munkaerőpiacon jól hasznosítható gyakorlati tudás átadása ugyanúgy célja az SZTE és a GFF stratégiai szintű együttműködésének, mint a munkaerőpiaci igényekhez igazodó, magas minőségű képzések biztosítása. A két felsőoktatási intézmény összefogott, hogy a már aktívan dolgozó, munkahellyel rendelkező diplomások szakirányú továbbképzési igényeit kielégítse. Ugyanakkor összefogásuk célja az is, hogy a foglalkoztató szervezetek szakirányú továbbképzési igényeit kielégítsék. Az SZTE és a GFF közös tervei között szerepel – a saját értékek és tradíciók megőrzése mellett – a rugalmasság, ugyanis a képzés, továbbképzés és az élethosszig tartó tanulás támogatása új kihívások elé állítja a felsőoktatást.

Példaértékűnek nevezte az SZTE rektora, hogy Szeged legújabb sportpályáját, a Szent Gellért Fórumot az egyetem is használhatja majd. Az SZTE és a GFF képzései összefésülésének a jelentőségét húzta alá az SZTE kancellárja.

– Óriási lépés, hogy Szeged két felsőoktatási intézménye a köztük évek óta meglévő kapcsolatrendszert újra strukturálja. Mindkét intézmény magáénak vallja a régió fejlesztését és fejlődését, az oktatás minőségének a fejlesztését. Közös cél, hogy a fiatalok e térségben tanuljanak tovább, mert alternatívát kínál az egyetem és a főiskola az elvándorlással elérhető képzési lehetőségekhez képest – fogalmazott dr. Fendler Judit. Az SZTE kancellárja fölhívta a figyelmet a 2019 októberének első hetében elindult Junior Akadémiára, a középiskolások célzott beiskolázását segítő egyetemi programra, amelyet össze szeretnének kötni a Szegedi Keresztény Roma Szakkollégium kínálatával.

A műszaki-technikai, az egészségtudományi és a szociális képzési területre fókuszálva a Gál Ferenc Főiskola valamennyi képzése valamennyi területére kiterjed, így Csongrád megyén kívül a Békés megyei intézményeiket is érinti a szegedi egyetemmel kötött stratégiai szintű megállapodás.

– A legfontosabb szöveteség mindig a családtagokat és rokonokat köti össze – mondta dr. Kozma Gábor. Szeged-Csanád Egyházmegye főiskolájának a rektora köszöntőjében a szellemi és családi kapcsolatokhoz hasonlította az általa vezetett intézmény és az SZTE szép hagyományú, szakmai területekre is kiterjedő együttműködését. – A Szegeden egymás mellé települt felsőoktatási intézmények hatóköre túlmutat a határokon. Például Békés megyén belül Szarvason, Gyulán és Mezőtúron is beindítottuk képzéseinket.

Közös a sorsuk, mert az első világháborút lezáró békediktátum az eredeti székhelyéről Szegedre sodorta az egyetemet és az egyházmegye központját is. 

– Közel száz feladatellátási hellyel rendelkező, két megyére kiterjedő intézményhálózattal rendelkezik a Szeged-Csanádi Egyházmegye – emlékeztetett a püspök. Dr. Kiss-Rigó László hozzátette: a köznevelési intézményeken, plébániákon kívüli a gyermek és ifjúság szakszolgálatuk országos hatókörű.

A Szegedi Tudományegyetem és a Gál Ferenc Főiskola stratégiai együttműködési megállapodását az intézmények vezetői kézjegyükkel hitelesítették."

Forrás: SZTE

 Sajtómegjelenések:

https://www.radio88.hu/egyuttmukodesi-megallapodast-kotott-az-szte-es-a-gal-ferenc-foiskola/

https://u-szeged.hu/sztehirek/2019-oktober/strategiai-megallapodast?objectParentFolderId=19396